وبلاگ

فایل برداری یا وکتور چیست؟

0

بلاگ وکتور یا فایل برداری چیست

شاید تا به حال درباره ی فایل برداری و فایل پیکسلی شنیده باشید اما تفاوت بین این نوع فایل ها چیست؟
فایل های برداری یا وکتور با استفاده از معادلات رياضي رسم می‌شوند بنابراین با بزرگ نمایی کیفیت آن ها افت پیدا نمی کند و …

شاید تا به حال درباره ی فایل برداری و فایل پیکسلی شنیده باشید اما تفاوت بین این نوع فایل ها چیست؟
فایل های برداری یا وکتور با استفاده از معادلات رياضي رسم می‌شوند بنابراین با بزرگ نمایی کیفیت آن ها افت پیدا نمی کند و دارای حجم بسیار پایینی هستند. اما بر عکس تصاویر bitmap که به صورت پیکسل-پیکسل ذخيره می‌شوند يعني هر عكس به تعدادي قسمت کوچک به نام پيكسل تقسيم می‌شود و اطلاعات هر پيكسل به صورت جداگانه ذخيره می‌شود بنابراین حجم تصاویر bitmap بالاست و با بزرگنمایی کیفیت تصویر پایین می آید.
فایل های وکتور فایل هایی با فرمت WMF,EPS,AI,SVG و … هستند که با استفاده از نرم افزار های Photoshop,Corel, Illustrator قابل ویرایش و استفاده هستند.
اما تصاویر برداری کاربردهای زیادی دارند که در زیر به بعضی از آن‌ها اشاره می‌شود:
– طراحی آرم‌ها و لوگوها
– طراحی متن‌های گرافیکی
– در طراحی آیکون‌ها
– در طراحی شکل‌ها و ابزارها در گرافیک کامپیوتری
و…

 

چگونه تصاویر پیکسلی را به برداری تبدیل کنیم؟
بعضی مواقع نیاز می‌شود که یک عکس پیکسلی را به وکتور تبدیل کنید. به طور مثال می‌خواهید از آرم دانشگاه‌تان در یک عکس یا پروژه استفاده کنید اما فقط یک نمونه‌ی کوچک از آن دارید که در صورت بزرگ کردن کیفیتی برای آن باقی نمی‌ماند! بهترین راه این است که آن را به وکتور تبدیل کنید و حالا قابلیت بزرگ‌تر کردن خواهید داشت. ولی چگونه؟
خیلی راحت با نرم‌افزار Vector Magic می‌توانید این کار را انجام دهید. به این ترتیب که تصویر پیکسلی خود را در نرم‌افزار وارد کرده و طی مراحلی ساده، در انتها تصویر برداری تحویل بگیرید!