وبلاگ

موکاپ (MOCKUP) چیست؟

0

بلاگ موکاپ چیست

موکاپ (mockup) اصطلاحی است که طراحان وب و گرافیک برای فایل پیش نمایش استفاده میکنند، موکاپ ها فایل های آماده گرافیکی هستند که در موضوعات مختلفی مثل پوستر، کارت ویزیت،…

موکاپ (mockup) اصطلاحی است که طراحان وب و گرافیک برای فایل پیش نمایش استفاده می کنند، موکاپ ها فایل های آماده گرافیکی هستند که در موضوعات مختلفی مثل پوستر، کارت ویزیت، لوگو، قالب سایت و … استفاده می شود . فایل های موکاپ (mockup)  در نرم افزار فتوشاپ به صورت  PSD  ایجاد می شود و همان طور که گفته شد طراحان از موکاپ ها به عنوان یک پیش نمایش برای آثار خود استفاده می کنند. فرض مثال طراح گرافیکی اثری مانند لوگو طراحی می کند و می خواهد نتیجه اثر خود به صورت یک طرح چاپ شده بر روی کاغذ مشاهده کند و یا فایل اصلی را برای تایید در اختیار مشتری قرار ندهد، بهترین راه استفاده از یک موکاپ برای نمایش نتیجه نهایی است که به بهترین شکل صورت میگرد و می تواند نتیجه را به مشتری نشان دهد تا رضایت مشتری جلب کند.
به طور کلی mockup این امکان را به طراح می دهد تا بتواند بهتر بر روی جزئیات طرح از جمله انتخاب رنگ ، سایز ، سبک نمایش و … تصمیم گیری کند.

موکاپ علاوه بر صرفه جویی زمان به خیلی از سؤال‌ها پاسخ میدهد و چند مزایای دیگر دارد:

1- وفاداری مشتریان و سفارش دهندگان – وقتی اثر را در قالب موکاپ به مشتری نمایش می دهید. در واقع بین مشتری و اثر حس واقعی بودن را برقرار کردید و مشتری با لذت و تشکر از شما کار را تحویل میگیرد.

2- چشم‌انداز واقع بینانه – وقتی شما یک ایده را تجسم میکنید و تصمیم به خلق آن میکنید تمامی مراحل را در ذهن دارید، ولی آیا از جزئیات آن اطلاع دارید؟ موکاپ‌ها این کمک را به شما می‌کنند که تمام جزئیاتی که در ذهن شما و کاغذ نمایان نیست به نمایش در آورد (برای مثال: درگیری رنگ ها، تو رفتگی‌های ریز، جایگاه فونت و جدول کشی‌ها و ۹۹ درصد جزئیات)

3- بررسی محصولات رقیبان – شما حتی قبل از شروع کار میتوانید محصولات رقیبان خود را در قالب یک موکاپ با استفاده از رابطه کاربری محصول را دیده و ایده‌های بهتری بگیرید.

در فرایند طراحی، از موکاپ در همه مراحل استفاده می‌شود. از آغاز تا پایان به صورت حرفه‌ای مراحل طی می‌شود. و این می‌تواند از ابتدا مشکلات را نمایان کند، برای مثال شما وقتی از طرح اولیه wireframing استفاده میکنید طرح را در موکاپ مشاهده میکنید تا مرحله پایانی قبل از چاپ و ارائه طرح اصلی.

نحوه استفاده ازفایل های موکاپ(MOCKUP) در نرم افزار فتوشاپ:

خوب فهمیدیم که موکاپ ها چه فایل هایی هستند ، اما فایل های موکاپ رو چطوری میسازن؟ فایل های موکاپ همگی بر اساس اسمارت آبجکت ها ساخته میشن ، و موکاپی وجود نداره که از اسمارت آبجکت استفاده نکرده باشه ، اسمارت آبجکت ها یکی از قابلیت های کلیدی و پر کاربرد در فتوشاپ هستند که امکان ویرایش غیر مخرب بر روی تصاویر رو به ما می دهند.